Blog
Terapia grupowa czy indywidualna – jaką formę pomocy psychologicznej wybrać?
- Szczegóły
Decyzja o skorzystaniu z pomocy psychologa to ważny krok na drodze do poprawy samopoczucia i zdrowia psychicznego. Współczesna psychologia oferuje wiele metod pracy z pacjentem, a jednym z podstawowych dylematów jest wybór między terapią indywidualną a grupową. Warto zastanowić się, która forma terapii będzie dla nas najbardziej odpowiednia, mając na uwadze nasze potrzeby, cele oraz oczekiwania.
Jak podnieść motywację dziecka do nauki?
- Szczegóły
Motywacja do nauki jest kluczowym elementem, który wpływa na sukcesy szkolne i rozwój dziecka. Niestety, nie zawsze jest łatwo zmotywować dzieci do nauki, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy młodzież ma dostęp do wielu rozrywek i pokus. Warto zatem poznać kilka sprawdzonych sposobów na podniesienie motywacji dziecka do nauki oraz sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.
OCD w teorii i praktyce. Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?
- Szczegóły
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) to temat, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą uwagę zarówno wśród specjalistów, jak i osób dotkniętych tym problemem. Choć OCD może przybierać różne formy, istnieją pewne wspólne cechy, które pozwalają na zrozumienie tego zjawiska. W poniższym wpisie przyjrzymy się bliżej teorii oraz praktyce leczenia OCD, a także roli psychoterapeuty w tym procesie.
Zaburzenia koncentracji. Dlaczego niektórzy rozkojarzają się bardziej?
- Szczegóły
Zaburzenia koncentracji to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Chociaż niekoniecznie jest to powód do niepokoju, może znacznie wpłynąć na wydajność i jakość życia. Dlaczego zatem niektórzy z nas mają większe trudności z koncentracją niż inni?
Etapy żałoby. Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?
- Szczegóły
Radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby jest trudnym i przytłaczającym doświadczeniem. Odczuwając całe spektrum emocji, należy sobie uświadomić, jak przebiegają poszczególne etapy żałoby, co pozwoli bardziej świadomie zmierzyć się z różnymi reakcjami emocjonalnymi.
Anoreksja i bulimia jako problemy psychologiczne
- Szczegóły
Zaburzenia odżywiania dotykają coraz młodsze pokolenia dzieci i młodzieży. Wbrew pozorom, problemy te nie dotyczą jedynie dziewczynek, którym od najmłodszych lat przekazuje się określone wzorce pożądanego ciała, lecz także chłopców. Warto pamiętać, że zarówno anoreksja, jak i bulimia to choroby nie tylko ciała, lecz przede wszystkim duszy.