Psychoterapia dla osób dorosłych
Wśród wskazań do psychoterapii osób dorosłych wymienia się:
- trudne sytuacje życiowe – żałoba po bliskiej osobie, wypadek, traumy u osób będących ofiarami agresji fizycznej, napadu, gwałtu, molestowania lub innych skrajnie stresujących wydarzeń;
- niska samoocena, poczucie winy, bezradności;
- objawy depresji, myśli lub próby samobójcze;
- uzależnienia;
- fobie społeczne, natręctwa;
- problemy z relacjami i bliskimi związkami;
- wątpliwości i niepokój dotyczące orientacji seksualnej, tożsamości;
- trudność w kontrolowaniu emocji, w tym ich tłumienie, wybuchy agresji, częste zmiany nastroju;
- objawy psychotyczne np. halucynacje, urojenia, stany manii i depresji;
- problemy wychowawcze dotyczące dzieci i nastolatków;
- problemy zawodowe, poczucie wypalenia, trudności w znalezieniu ścieżki życiowej;
- bezsenność wywołana stanem psychicznym np. natrętnymi myślami, lękami, stresem;
- chęć pracy nad sobą w celu samorozwoju, wyrabiania dobrych nawyków, skuteczniejszego radzenia sobie ze stresem oraz innymi wyzwaniami dnia codziennego.
Psychoterapia dla osób dorosłych to nie tylko sposób na radzenie sobie z konkretnymi problemami psychicznymi, ale również proces rozwoju osobistego. Dzięki terapii uczymy się lepiej rozumieć siebie, swoje potrzeby i emocje, a także nawiązywać głębsze relacje z innymi ludźmi. W trakcie spotkań z terapeutą można odkryć źródła lęków, smutków czy frustracji oraz nauczyć się konstruktywnych sposobów radzenia sobie z nimi. Każda osoba jest inna, dlatego ważne jest, aby psychoterapia była dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. W mojej ofercie znajdują się różnorodne metody terapeutyczne, dzięki czemu, jestem w stanie pomóc zarówno osobom borykającym się z zaburzeniami lękowymi, depresją czy problemami w relacjach, jak i tym, którzy szukają wsparcia w trudnych momentach życiowych, takich jak rozwód czy utrata pracy.
Psychoterapia dla dorosłych to inwestycja w swoje zdrowie psychiczne i ogólną jakość życia. Terapia daje możliwość zmiany niekorzystnych wzorców myślenia i zachowania oraz odkrycia nowych, pozytywnych strategii radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Długotrwałe korzyści z terapii obejmują poprawę samopoczucia, większą pewność siebie, lepsze relacje z bliskimi oraz większą efektywność w osiąganiu celów życiowych. Staram się w moim gabinecie stworzyć atmosferę pełną zaufania, empatii i akceptacji. To właśnie te warunki są niezbędne do tego, aby pacjent mógł otworzyć się na swoje emocje i problemy oraz podjąć próbę ich zrozumienia i rozwiązania. Wspólnie pracujemy nad identyfikacją przyczyn trudności oraz wypracowaniem skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi.
W jaki sposób mogę Ci pomóc?
Psychoterapia osób dorosłych polega na regularnych spotkaniach Pacjenta z psychologiem. Sesje terapeutyczne mają określoną częstotliwość i zawsze prowadzi je ten sam specjalista. Czas trwania sesji, ich częstotliwość, a także cel terapii uzgadniane są indywidualnie z każdym Pacjentem w trakcie konsultacji psychologicznych. Podstawą do znalezienia rozwiązania problemu jest porozumienie i zrozumienie między Pacjentem a psychologiem. Duże znaczenie ma również zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.
W trakcie sesji terapeutycznych specjalista wraz z Pacjentem analizuje problemy i przyczyny ich pojawienia się. Podczas spotkania psychoterapeuta przeprowadza wywiad z Pacjentem, który dotyczy jego życia, a w szczególności sytuacji związanych z problemami. Dzięki temu może dowiedzieć się, co miało wpływ na powstanie zaburzeń, lęków, fobii. Zdiagnozowanie przyczyny jest niezbędne w znalezieniu rozwiązania problemu, dlatego stanowi jedno z najważniejszych zadań dla psychoterapeuty.
Jeżeli potrzebujesz pomocy specjalisty, zachęcam do umówienia się na konsultacje z naszymi specjalistami.
W swojej ofercie mam badania psychologiczne dla kierowców.