Psychoterapeuta z Kotlina
Psychoterapia jest jedną z metod leczenia schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki. Idea psychoterapii wywodzi się m.in. z psychologii, filozofii oraz medycyny. W zależności od problemu i stopnia jego nasilenia stosuje się różne nurty psychoterapii.
Do najpopularniejszych nurtów zalicza się terapię psychodynamiczną, humanistyczną, systemową, poznawczo-behawioralną, psychoterapię Gestalt czy terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach. Wszystkie nurty łączy wspólny element, jakim jest bezpośredni kontakt psychoterapeuty z pacjentem.
Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń psychicznych oraz rozwiązywania trudności emocjonalnych o udowodnionej naukowo skuteczności.
„Psychoterapia to zastosowanie, za wiedzą i zgodą, metod klinicznych i wpływu osobistego wywodzących się z uznanych zasad psychologicznych w celu pomocy ludziom w zmianie ich zachowań, przekonań, emocji i/lub innych osobistych cech w kierunku, który osoba poddająca się psychoterapii uważa za odpowiedni”
Norcross
Psychoterapia to nie tylko metoda leczenia zaburzeń psychicznych. Stosuje się ją również do zmian w strukturze psychiki i zwiększania potencjału osobowościowego. Psychoterapia wpływa na zmianę postawy i zwiększa rozumienie emocji oraz radzenia sobie z nimi.
Jak przebiega psychoterapia w Pleszewie?
Psychoterapia obejmuje cykl spotkań pacjenta z terapeutą, indywidualnych lub w większej grupie (psychoterapia grupowa), w zależności od rodzaju terapii. W wielu zaburzeniach i schorzeniach psychoterapia może być jedynie elementem leczenia np. obok leczenia farmakologicznego. Terapię farmakologiczną włącza się do leczenia wówczas, gdy problemy psychiczne wyjątkowo utrudniają codzienne funkcjonowanie chorego. W zależności od potrzeb pacjenta oraz możliwości terapeuty, spotkania mogą odbywać się raz w tygodniu, dwa razy w miesiącu czy nawet rzadziej. Warto jednak pamiętać, że regularne sesje przyczyniają się do lepszych efektów terapeutycznych.
Psychoterapia to wspólna podróż pacjenta i terapeuty, w której terapeuta podąża za pacjentem, wspomagając proces zmiany, dookreślając jego potrzeby oraz dbając o bezpieczeństwo obojga. Dobrze zbudowana więź oparta na zaufaniu i empatii może przyspieszyć proces terapeutyczny. Warto zatem poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego specjalisty, z którym pacjent będzie się czuł komfortowo i bezpiecznie. W procesie terapeutycznym kluczowe jest także zaangażowanie pacjenta. Osoba zgłaszająca się na terapię musi być gotowa na zmiany, otwarta na nowe doświadczenia oraz chętna do pracy nad sobą. Im większe zaangażowanie pacjenta, tym szybciej może nastąpić poprawa jego samopoczucia i funkcjonowania.
Dobra relacja terapeutyczna ma wpływ nie tylko na to, jak pacjent czuje się podczas sesji i jak dużym zaufaniem obdarza terapeutę, ale przede wszystkim na to, jakie efekty osiąga i jakie zmiany zachodzą w jego życiu. Relacja terapeutyczna uzdrawia, daje przestrzeń, by tworzyć porozumienie i wprowadzać wspólnie wypracowywane rozwiązania.
Jak długo może trwać psychoterapia?
Jednym z kluczowych czynników wpływających na długość trwania psychoterapii jest rodzaj i nasilenie problemów, z jakimi zgłasza się pacjent. Niektóre osoby potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z lękiem, depresją czy stresem, podczas gdy inni borykają się z zaburzeniami osobowości, traumami czy uzależnieniami. W zależności od tego, jak głęboko zakorzenione są problemy oraz jak wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta, psychoterapia może trwać krócej lub dłużej. Każdy człowiek jest inny, a co za tym idzie, różne osoby mogą potrzebować innego rodzaju wsparcia oraz czasu na osiągnięcie pożądanych zmian. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować tylko kilku sesji, aby poczuć się lepiej, podczas gdy inni wymagają dłuższego wsparcia. Warto pamiętać, że proces terapeutyczny jest indywidualny i zależy od konkretnej sytuacji oraz potrzeb pacjenta. Na czas trwania psychoterapii wpływa również wybrana metoda terapeutyczna. Każda z nich ma swoje cele, techniki oraz sposób pracy z pacjentem. W związku z tym czas trwania terapii może być różny w zależności od wybranej metody.
Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii w Jarocinie?
Pacjent korzystający z psychoterapii, nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych. W różnych momentach życia może jedynie odczuwać potrzebę poprawienia jakości swojego funkcjonowania psychicznego. Psychoterapia może m.in. zwiększyć motywację do działania, wzmocnić lub wydobyć pewność siebie czy poprawić relację oraz komunikację z innymi ludźmi. Psychoterapia to nie tylko leczenie zaburzeń psychicznych, ale także doskonałe narzędzie do pracy nad sobą i rozwoju osobistego. Dzięki terapii można lepiej poznać swoje emocje, potrzeby oraz wartości. Zrozumienie siebie jest kluczowe do osiągnięcia satysfakcji życiowej i poczucia spełnienia. Ponadto, psychoterapeuta może pomóc w identyfikacji i zmianie niekorzystnych wzorców myślenia czy zachowania, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Nawet przy braku zaburzeń psychicznych, radzenie sobie z trudnościami, jakie niesie codzienne życie, może być dla wyjątkowo trudne. Pracując jako psycholog dla dorosłych w Jarocinie, mogę dać pacjentom narzędzie, które pomogą lepiej radzić sobie ze stresem, nauczyć technik relaksacyjnych oraz sposobów rozwiązywania konfliktów, dzięki czemu, będą mogli lepiej funkcjonować w życiu codziennym i unikać ewentualnych problemów zdrowotnych wynikających z przewlekłego stresu.
Psychoterapia może również pomóc w zrozumieniu, jakie błędy są popełniane w komunikacji z innymi oraz jak można poprawić jakość relacji międzyludzkich. Jako terapeuta, mogę także pomóc w identyfikacji przyczyn problemów w związkach czy rodzinie, co pozwoli na ich skuteczne rozwiązanie. Wiele osób boryka się z niską samooceną czy poczuciem własnej wartości, co prowadzi do licznych trudności w życiu osobistym i zawodowym. Psychoterapia może pomóc w odbudowie pewności siebie oraz pozytywnego obrazu siebie. Psychoterapia pomaga wykorzystywać naturalny potencjał, który w każdym jest obecny. Opiera się głównie na rozmowach terapeuty z pacjentem, ale wielu terapeutów wykorzystuje również inne metody terapeutyczne takie jak: rysunek terapeutyczny, metafory, pisanie listów, analizę symboli czy snów, hipnozę, eksperymenty poznawcze, rytuały czy ustawienia przestrzenne. Prowadzę zarówno psychoterapię dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych.
Świadomość siebie, którą rozwija psychoterapia oraz poznane techniki radzenia sobie z problemami są umiejętnościami podnoszącymi jakość życia.
Źródła:
- Piekarska, J. (2017). Czym są nurty terapeutyczne i jak wybrać dobry dla siebie?
- Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS. (2019). Czym jest psychoterapia i dlaczego działa? — dr n. med. Agnieszka Popiel i Joanna Gutral.
- Donata Kurpas „Promocja zdrowia psychicznego”
- materiały edukacyjne i terapeutyczne.